Jak vypadají dásně při růstu zoubků?

Jak vypadají dásně při růstu zoubků?

Co se děje, když začnou růst zoubky?

Povíme-li to jednoduše a zcela bez zastírání, růst zoubků může být pro malé děti (i dospělé) nepříjemným obdobím. Dásně se zčervenají, zduří a mohou se objevit i puchýřky. To vše může způsobit nepohodlí a bolest, které mohou být stále na cestě pryč. Znáte to, když vám začne růst osmička a máte pocit, že vám přibudou další tři hlavy? No, představte si to na malém mluvním bobku. O tom je tenhle článek.

Proč je to takový problém?

Většina z nás si nepamatuje, jaké to bylo, když nám rostly zoubky. Ale můžeme se domnívat, že to bylo dosti nepříjemné. Takě jsem se o tom snažila při psaní tohoto článku dostat až ke kořenům problému. Když začnou přebíjet zoubky, tlak v dásních se zvyšuje, protože nový zoubek tlačí se silou ven (představte si, že byste chtěli protlačit lahvičku odpalovačem). Důsledek? Dásně jsou podrážděné a bolestivé.

První známky růstu zoubků

První zoubky začínají obvykle růst kolem 6. měsíce věku, ale může to být i dříve nebo později. Je to velmi individuální a neexistuje žádné konkrétní pravidlo. Pokud jste úplně v klidu, můžete u svého dítěte pozorovat první známky růstu zoubků – dásně mohou být opuchlé, zčervenalé a teplé na dotek. Může se objevit i průhledný puchýřek na místě, kde má vyrašit zoubek.

Tipy na zmírnění bolesti

Bolest z růstu zoubků je pro malé děti (stejně jako pro nás dospělé) něco, s čím se musí poprat. Ale nezoufejte, existují různé způsoby, jak jim můžeme pomoci. Na trhu je k dispozici celá řada produktů určených k zmírnění bolesti, například gely na dásně, které obsahují lokální anestetikum. Další variantou jsou různé chladivé kousátka a hračky.

Moje zkušenost s růstem zoubků

Nemůžu nechat stranou samozřejmě ani mou osobní zkušenost. Kdysi dávno, když mi rostla moje první osmička, jsem měla pocit, jako by mě kopal koník do tváře. Co mi pomohlo? Máslo! Ano, slyšeli jste správně. Máslo. Omazala jsem si dásně máslem a bolest mi mírně ustoupila. Zdá se to jako úplná blbost, ale fungovalo to pro mě!

Netradiční metody – mohou fungovat?

Zajímáte se o alternativní metody léčby? Pokud ano, možná jste už slyšeli o burských perleťových náhrdelnících. Říká se, že pokud je dítě nosí při růstu zoubků, může to zmírnit bolest. Hm, zajímavé, že? Ale je to pravda? No, musím říct, že jsem to nikdy nezkusila, protože jsem trochu skeptická. Ale kdo ví, možná to stojí za vyzkoušení!

Dbejte na zdraví svých zubů a dásní

Zdraví zubů a dásní by mělo být pro nás všechny přednostní. Ať už se jedná o malé děti nebo dospělé, je důležité se o své zuby starat a provádět pravidelnou ústní hygienu od útlého věku. U dětí, kterým začínají růst zoubky, je důležité jim pomoci ulevit od bolesti a nepohodlí, a to jak pomocí tradičních, tak alternativních metod.

Může kočka Mimi pomoci?

A ještě jednu věc jsem vám chtěla říct. Máte-li doma zvířátko, možná by mohlo pomoci. Je známo, že zvířata mohou mít blahodárný účinek na lidi. Moje kočka Mimi například ráda leží u mě, když mi není dobře. Přestože nemůže zmírnit bolest z růstu zoubků, může zlepšit náladu a pomoci zapomenout na nepohodlí. Kdo by mohl odolat těm roztomilým očím a měkkému kožíšku?

Napsat komentář

*

*

*