Jak se zbavit zubního kamene jednou provždy

Jak se zbavit zubního kamene jednou provždy

Co je to vlastně zubní kámen?

Jestli se ptáte, co je zubní kámen, tak vlastně sami víte. Je to ten nepříjemný náležitost, který se vám může udělat na zubech, pokud se o ně dostatečně nepečujete. Ne, není to trofej z nějakého bitvy, ani něco, co byste chtěli sbírat. Zubní kámen je tvrdý a obvykle nažloutlý povlak z bakterií a minerálů, který se časem tvoří na zubech. Pokud ho nenecháte odstranit, může způsobit něco mnohem nepříjemnějšího, co na zubech rozhodně nechcete – zkažené zuby a parodontózu.

Kde se zubní kámen bere?

Teď byste mohli říci, že do pečování o zuby moc nejdete a raději byste zapili řeznictví, ale právě tady se mýlíte! Zubní kámen se tvoří z ústních bakterií a zbytků jídla, které na zubech zůstaly. Takže pokud máte pocit, že jste po jídle všechno vyplivnuli a vykartáčkovali, mýlíte se. Tam jsou stále bakterie, které se pokoušejí své malé, bakteriální párty. A to je místo, kde se začíná tvořit zubní kámen.

Možná řešení: zubní nitě a mezizubní kartáčky

Proti tvorbě zubního kamene můžeme bojovat mnoha způsoby. Jedno z nejúčinnějších domácích řešení je používání zubních nití a mezizubních kartáčků. Tyto dva nástroje jsou zvláště účinné při čištění mezizubních prostor, kam se často dostane přebytečné jídlo. Začleněním těchto nástrojů do naší denní rutiny péče o zuby můžeme výrazně snížit riziko tvorby zubního kamene.

Zubní nitě mi připomínají dobu, kdy jsem jako malý kluk chodíval lovit ryby. Byly to nádherné chvíle, když jsem s otcem stál u řeky a snažil se ulovit nějakou tu štiku nebo kapra

Co když je už pozdě?

Pokud máte zubní kámen, určitě nejste sami. Většina z nás bohužel zubní kámen má, ať už ho vidíme, nebo ne. Ale nezoufejme, existují způsoby, jak se ho zbavit! Jedním z nejúčinnějších způsobů je profesionální čištění zubů u zubaře. Ano, vím, všichni se zubaře bojíme, ale pokud to půjde ruku v ruce s osvěžujícím úsměvem, určitě to stojí za to.

Protikamenové pasty a ústní vody

Mohou být také užitečné a jsou dobrým doplňkem toho, co již děláme, když se pokoušíme zabránit tvorbě zubního kamene doma. Jejich skeptici sice tvrdí, že jsou to jen marketingové tahy, ale já a moje děti Radim a Lenka si myslíme, že fungují. Existují různé značky a typy, takže můžete vyzkoušet několik a zjistit, které pro vás fungují nejlépe.

Vy vaše strava

Vaše strava také hraje roli při prevenci zubního kamene. Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, je snížit konzumaci sladkostí a škrobů, které přispívají k tvorbě zubního kamene. Zkuste také jíst více zeleniny a ovoce, které přirozeně obsahují enzymy, jež pomáhají bojovat proti bakteriím v ústech.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba, tak proč se nepřidat do boje proti zubnímu kameni hned teď? Příště, když si budete kartáčkovat zuby, vzpomeňte na to, co jsem vám řekl, a udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste se této nepříjemnosti vyhnuli.

Napsat komentář

*

*

*